The EuroHockey Club Trophy I & II and Challenge (Men) & EuroHockey Club Trophy and Challenge (Women) tournaments in 2020 will take place as follows (Hosts are highlighted in bold):
MEN
EuroHockey Club Trophy I, Men – Vienna (AUT) – 29 May – 1 June 2020
Pool A
Pool B
1
Dinamo Elektrostal (RUS)
2
Grove Menzieshill (SCO)
4
Cardiff & Met (WAL)
3
WKS Grunwald Poznan (POL)
5
SC Stroitel Brest (BLR)
6
HC Rotweiss Wettingen (SUI)
8
Post SV (AUT)
7
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR)
EuroHockey Club Trophy II, Men – Lisburn (IRL) – 28-31 May 2020
Pool A
Pool B
1
Casa Pia Atlético Clube (POR)
2
Lisnagarvey HC (IRL)
4
HC Bra (ITA)
3
TJ Plzeň Litice (CZE)
5
ASD SH Paolo Bonomi (ITA)
6
Whitchurch HC (WAL)
8
HK Zelina (CRO)
7
Slagelse Hockeyklub (DEN)
EuroHockey Club Challenge I, Men – Lipovci (SLO) – 28-31 May 2020
Pool A
Pool B
1
Luzerner SC (SUI)
2
HAHK Mladost (CRO)
4
Clube de Futebol União de Lamas (POR)
3
KS Warta Poznań (POL)
5
KPH Rača (SVK)
6
SK Slavia Prague (CZE)
8
HK Lipovci (SLO)
7
Eagles HC (GIB)
EuroHockey Club Challenge II, Men – Predanovci (SLO) – 28-31 May 2020
Pool A
Pool B
1
Nacka LHK (SWE 1)
2
Ardas Rudamina (LTU 1)
4
Copenhagen HC (DEN 2)
3
Gaziantep Polisgücü SK (TUR 1)
5
Soroksári – Olcote HC (HUN 1)
6
SHVSM-Start Zytomyrskyi Region (UKR 2)
8
FHC Akademik Plus Sofia (BUL 1)
7
HK Triglav Predanovci (SLO 2)
EuroHockey Club Challenge III, Men – Oslo (NOR) – 29 May – 1 June 2020
Pool A
Pool B
1
Kringsjå SK (NOR 1)
2
Nizip Belediyesi SK (TUR 2)
4
MASK (NOR 2)
3
Grammarians HC (GIB 2)
5
Qormi HC (MLT 1)
6
Építők HC (HUN 2)
8
HC Luxembourg (LUX 1)
7
Sliema Hotsticks HC (MLT 2)
Reserve teams for Challenge III:
1st reserve: Kilppari HC (FIN 1)
2nd reserve: Anavryta HC (GRE 1)
3rd reserve: Roslagen IF (SWE 2)
WOMEN
Euro Hockey League, Women –  TBC – 9-13 April 2020
AHBC Amsterdam (NED), HC ‘s-Hertogenbosch (NED), Der Club an der Alster (GER), UHC Hamburg (GER), Club de Campo de Madrid (ESP), Surbiton HC (ENG), HC Minsk (BLR), Pegasus HC (IRL)
EuroHockey Club Trophy, Women – Sant Cugat del Vallès (ESP) – 10-13 April 2020
Pool A
Pool B
1
Junior FC (ESP)
2
Holcombe HC (ENG)
4
Loreto HC (IRL)
3
Royal Antwerp HC (BEL)
5
Dinamo-Giproniiaviaprom (RUS)
6
HC Victorya Smolevichi (BLR)
8
Lille MHC (FRA)
7
Royal Racing Club de Bruxelles (BEL)
EuroHockey Club Challenge I, Women – Prague (CZE) – 28-31 May 2020
Pool A
Pool B
1
MSC Sumchanka (UKR)
2
Edinburgh University HC (SCO)
4
HC Rotweiss Wettingen (SUI)
3
Western Wildcats HC (SCO)
5
SK Slavia Prague (CZE)
6
Šiauliai Ginstrektė ŠSG (LTU)
8
HF Lorenzoni (ITA)
7
SG Amsicora ASD (ITA)
EuroHockey Club Challenge II, Women – Rakovník (CZE) – 29 May – 1 June 2020
Pool A
Pool B
1
Luzerner SC (SUI)
2
Dinamo-COP Moscomsport (RUS)
4
Zuvedra Tauras (LTU)
3
Swansea HC (WAL)
5
NAVAX AHTC (AUT)
6
WAC (AUT)
8
Kolos Boryspil (UKR)
7
HC 1972 Rakovník (CZE)
EuroHockey Club Challenge III, Women – Sveti Ivan Zelina (CRO) – 28-31 May 2020
Pool A
Pool B
1
Gwent HC (WAL)
2
Stade Francais (FRA)
4
HK Zelina (CRO)
3
HAHK Mladost (CRO)
5
Gaziantep Polisgücü SK (TUR)
6
Grupo Desportivo do Viso (POR)
8
KS Rogowo (POL)
7
SLF Mesaicos (SWE)
Reserve teams:
1st reserve: Gaziantep Doruk SK (TUR 2)
2nd reserve: Nacka LHK (SWE 2)
Note:
  • All teams should take EHF regulation B3d into account: All participating teams must be present with their full squad, subject to emergencies, in their hotel by, at the latest, 19.00hrs on the evening before the first match of the tournament. Failure to arrive on time may result in a team being disqualified from the tournament.
  • All match schedules will be announced no later than the end of November.
  • The withdrawal date for all tournaments in this competition is 30 November 2019. Any club withdrawing after that date may be subject to a fine or other disciplinary action by EHF. See current EHF Club Regulations for further details.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here