Argentina : Youth Olympic Games 2018 : Full Match Schedule
Photo Credits : Buenos Aires

The International Hockey Federation (FIH) and the Buenos Aires 2018 Youth Olympic Games organising committee have revealed the Pools and Match Schedule for the hockey events which begin in exactly one month.

In the women’s competition, Pool A includes Argentina, Austria, India, South Africa, Uruguay and Vanuatu, while Pool B involves Australia, China, Mexico, Namibia, Poland and Zimbabwe.

In the men’s event, Argentina, Malaysia, Mexico, Poland, Vanuatu and Zambia will compete in Pool A, while Pool B will see Australia, Austria, Bangladesh, Canada, India and Kenya go head to head.

The Pool stages will take place between Sunday 7 and Thursday 11 October. Classification and Quarter-Final matches will then be held on Friday 12 October, with further classification matches plus the Semi-Finals on Saturday 13 October.

The 7/8th and 5/6th matches then take place on Sunday 14 October before the medal matches. The men’s bronze is at 13:00 followed by the women’s at 14:00. The finalists will then go head to head for the gold medals at 15:00 (men) and 16:30 (women) – all times local (ART).

Many of these teams are participating in their first ever Youth Olympic Games. This includes Argentina, Austria, India, Kenya, Malaysia, Poland and Vanuatu in the men’s event and Australia, Austria, India, Mexico, Namibia, Poland, Vanuatu and Zimbabwe and in the women’s competition.

With nations participating from every continent, this edition of the Youth Olympic Games is set to be hugely entertaining, with the future of the game showcasing their raw talent on the global stage.

Taking place in the Youth Olympic Park in the southern area of the city, the Hockey5s events are set to take centre stage with hosts Argentina expected to attract large numbers of local fans, renowned for their passionate support of the sport.

The last edition of this event in Nanjing, China in 2014 saw this year’s participants Australia win gold and Canada silver in the men’s event, with China winning gold and Argentina taking bronze in the women’s event.

Fans wanting to attend the Buenos Aires 2018 Youth Olympic Games can now apply for free access to all events via the official website.

MEN’S SCHEDULE : 

MATCH # DATE TIME* TEAMS
1 October 7, 2018 09:30  POL – MEX
2   10:15  MAS – VAN
3   11:00  AUS – KEN
4   11:45  IND – BAN
5   12:30  CAN – AUT
6   13:15  ARG – ZAM
7 October 8, 2018 14:00  AUS – BAN
8   14:45  IND – AUT
9   15:30  KEN – CAN
10   16:15  ZAM – POL
11   17:00  MAS – MEX
12   17:45  ARG – VAN
13 October 9, 2018 09:30  KEN – IND
14   10:15  AUT – BAN
15   11:00  CAN – AUS
16   11:45  ZAM – MAS
17   12:30  MEX – VAN
18   13:15  POL – ARG
19 October 10, 2018 14:00  AUT – KEN
20   14:45  MEX – ZAM
21   15:30 VAN – POL
22   16:15  BAN – CAN
23   17:00  MAS – ARG
24   17:45  IND – AUS
25 October 11, 2018 09:30  VAN – ZAM
26   10:15  POL – MAS
27   11:00  ARG – MEX
28   11:45  AUS – AUT
29   12:30  BAN – KEN
30   13:15  CAN – IND
Classification Match:11th/12th October 12, 2018 08:00  VAN – KEN
Quarter-Finals   09:00  MAS – AUT
Quarter-Finals   10:00  AUS – ZAM
Quarter-Finals   11:00  IND – POL
Quarter-Finals   12:00  ARG – BAN
Classification Match : 9th/10th   13:00  MEX – CAN
Classification Match : 5th/8th October 13, 2018 09:00  BAN – POL
Classification Match : 5th/8th   10:00  AUT – AUS
Semi-Finals   14:00  MAS – ZAM
Semi-Finals   15:00  ARG – IND
41 October 14, 2018 08:30
42   10:30
43   13:00
44   15:00

 

WOMEN’S SCHEDULE :

MATCH # DATE TIME* TEAMS
1 October 7, 2018 14.00  IND – AUT
2   14.45  RSA – URU
3   15.30  AUS – ZIM
4   16.15  CHN – NAM
5   17.00  ARG – VAN
6   17.45  POL – MEX
7 October 8, 2018 09.30  IND – URU
8   10.15  VAN – RSA
9   11.00  AUS – NAM
10   11.45  CHN – MEX
11   12.30  ZIM – POL
12   13.15  ARG – AUT
13 October 9, 2018 14.00  ZIM – CHN
14   14.45  MEX – NAM
15   15.30  POL – AUS
16   16.15  VAN – IND
17   17.00  URU – AUT
18   17.45  RSA – ARG
19 October 10, 2018 09.30  MEX – ZIM
20   10.15  CHN – AUS
21   11.00 NAM – POL
22   11.45  URU – VAN
23   12.30  IND – ARG
24   13.15  AUT – RSA
25 October 11, 2018 14.00  RSA – IND
26   14.45  AUT – VAN
27   15.30  MEX – AUS
28   16.15  ARG – URU
29   17.00  NAM – ZIM
30   17.45  POL – CHN
Quarter-Finals October 12, 2018 14.00  IND – POL
Quarter-Finals   15.00  AUS – RSA
Quarter-Finals   16.00  CHN – AUT
Quarter-Finals 17.00  ARG – NAM
Classification Match : 11th/12th October 13, 2018 08:00  VAN – MEX
Classification Match : 5th/8th   11:00  NAM – AUS
Semi-Finals   16:00  IND – CHN
Semi-Finals   17:00  ARG – RSA
41 October 14, 2018 08:30
42   10:30
43   13:00
44   15:00